Jerzy Trela

Jerzy Trela

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach k. Wadowic. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Krakowie podjął pracę w Teatrzyku Lalkowym przy nowohuckim Teatrze Ludowym jako scenograf i aktor-lalkarz.

W 1969 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Podczas studiów związał się z powstającym wówczas Teatrem STU, z którym współpracuje do chwili obecnej. Zagrał tam m.in. rolę samozwańczego radcy Popryszczyna w “Pamiętniku wariata” Mikołaja Gogola. Przedstawienie otrzymało I nagrodę na festiwalu teatralnym w Erlangen w RFN w 1966 roku. W 1969 r. podjął pracę w Teatrze Rozmaitości (dzisiejszy Teatr Bagatela), gdzie wystąpił m.in. w roli Płatona Kowalewa w adaptacji opowiadania M. Gogola ,,Nos” oraz Gołąbkowa w sztuce ,,Ucieczka” Michała Bułhakowa.

Od 1970 r. do dnia dzisiejszego związany jest ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W Starym Teatrze, w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego, Kazimierza Kutza, Krystiana Lupy grał role różnorodne: od epizodów do bohaterów pierwszego planu, role, które należą do największych osiągnięć polskiego aktorstwa. Zagrał Czeladnika w “Szewcach” (1971) i przewrotnego Agenta Murdel-Bęskiego w “Matce” (1972) - słynnych inscenizacjach sztuk Witkacego w reżyserii Jerzego Jarockiego. Potem przyszła kolej na role Gustawa-Konrada w przedstawieniach Konrada Swinarskiego: “Dziady” Adama Mickiewicza (1973), “Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego (1974), które zasługują na miano wybitnych kreacji. W przedstawieniu “Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Henryka Tomaszewskiego (1976) przejmująco zagrał rolę Starego Wiarusa. Inną wybitną kreacją, była postać Ojca w “Ślubie” Gombrowicza (1991); za tę rolę aktor otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.

Od 1999 r. jest również aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie wystąpił w dwóch sztukach S. Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego: “Sędziowie”.