Jan Czaja

Jan Czaja

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli profesora Stanisława Firleja.

W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w klasie wiolonczeli mgr. Tomasza Lisieckiego.

W roku 2006 został laureatem pierwszych nagród na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria) i Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu. Zdobył także szereg nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach (Koszyce, Zamość, Poznań). Ostatnim sukcesem jest III nagroda na międzynarodowym konkursie im. Antonio Janigro w Porecu (Chorwacja, 2008) oraz I nagroda i nagroda specjalna na I Międzynarodowym Konkursie im. X. i Ph. Scharwenków (Szamotuły, 2011).

Wiolonczelista był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2006-2009. Trzykrotnie (2006-2008) został uhonorowany nagrodami Prezydenta Miasta, trzykrotnie otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 roku został laureatem programu stypendialnego “Młoda Polska”.

Swój warsztat doskonalił pod okiem takich mistrzów jak profesorowie: Cecylia Barczyk, Colin Carr, Paweł Głombik, Kazimierz Michalik, Phillippe Muller, Arto Noras, Markus Nyikos, Raphael Wallfisch.