Jacek Kortus

Uczestnik XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in.. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof.. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (I nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie 2000), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Szafarni(1999), II nagrody na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas fortepianu I stopnia w Warszawie, wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu w Siedlcach (2002r.), V Nagrody na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas fortepianu II stopnia w Warszawie (2003).

W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich “ Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w 2002 i 2005). W roku 2003 został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen, a w 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy. W listopadzie 2004 roku brał udział w festiwalu “Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej. W 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja, Belgia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rumunia, Ukraina, Bułgaria, Mołdawia, Czarnogóra, Serbia, Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylia, Chile, Chiny, Japonia, Tajwan, Izrael, Palestyna, Maroko).

W roku 2006 został uhonorowany “Medalem Młodej Sztuki” przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej. Oprócz tego otrzymał nominację do nagrody Paszporty Polityki. W maju 2008 r. ukazała się pierwsza solowa płyta Jacka Kortusa z dziełami F. Chopina i F. Liszta nagrana dla wytwórni Muza Polskie Nagrania, która w 2009 roku dostała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk 2008. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Nagrodę Ministra Kultury dla wyróżniających się w tej dziedzinie studentów.