Iwona Sobotka

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I miejsca na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzonego debiutowym koncertem w Carnegie Hall.

Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Chinach i obu Amerykach w tak prestiżowych miejscach jak Filharmonia Berlińska, Konzerthaus we Wiedniu, Salle Pleyel w Paryżu, Royal Albert Hall w Londynie, Palais de Beaux Arts w Brukseli czy Suntory Hall w Tokio. Współpracowała m.in z Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Sinfonieorchester, Bayerischer Rundfunkorchester, Royal Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Sinfonia Varsovia pracując z wieloma prominentnymi dyrygentami jak Sir Colin Davies, Sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Gabriel Chmura, Sylwian Camberling, Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, Jacek Kaspszyk, Massimo Zanetti, czy Antoni Wit. Regularnie występuje także w Polsce, współpracując m.in z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach.

Równie dobrze jak na estradzie, czuje się na scenie. Od debiutu w Operze Narodowej w Paryżu, artystka występuje regularnie na scenach operowych całej Europy. Od tego czasu stworzyła role Violetty (La Traviata), Tatyany (Eugeniusz Onegin), Paminy (Czarodziejski Flet), Donny Anny (Don Giovanni), Julii (Romeo i Julia) czy Micaëli (Carmen). W Polsce zadebiutowała w roku 2008 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie jako Zuzia (Verbum Nobile). W 2010 roku wystąpiła na Schleswig Holstein Musik Festiwal gdzie wcieliła się w entuzjastycznie przyjętą przez publiczność i krytykę tytułową rolę Halki w operze Stanisława Moniuszki, a rok później powróciła tam jako Liu w Turandot wzbudzając nie mniejszy zachwyt: “Iwona Sobotka, zachwyciła swoim ciepłym, elastycznym głosem, doprowadzając w trzecim akcie publikę do łez. To było jasne: To co się tu wydarzyło, było niespotykaną przyjemnością” (Schleswig-Holsteinischer Zeitungsverlag).

Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego - w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. W roku 2004 ukazała się jej pierwsza solowa płyta wydana przez wytwórnię Channel Classics jako zbiór pieśni Karola Szymanowskiego, wyróżniona przez Polską Akademię Fonograficzną nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Kolejny album z pieśniami Szymanowskiego zarejestrowany dla wytworni EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle´a otrzymał pięć gwiazdek prestiżowego BBC Music Magazine. W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego, artystka wzięła udział w cyklu koncertów “Szymanowski Focus” propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Ten sezon rozpoczęła debiutem w roli Donny Anny (Don Giovanni) pod dyrekcją Teodora Currentzisa w Operze im. Piotra Czajkowskiego w Perm (Rosja) a w grudniu zadebiutowała jako Pamina (Czarodziejski flet) na deskach Opery Podlaskiej w Białymstoku (Polska). Najbliższe plany koncertowe artystki obejmują występ w Filharmonii Berlińskiej z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (Requiem Verdiego), z Rundfunkchor Berlin (Stabat Mater Poulenca), z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia (9 Symfonia Mahlera), z orkiestrą Sinfonia Varsovia (4 Symfonia Mahlera) oraz recitale z pianistą Angelem Cabrerą w Polsce, Hiszpanii i Chinach. Usłyszeć ją też będzie można ponownie jako Violettę (Traviata) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu. Jest również stałym gościem festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, na którym w roku 2007 otrzymała nagrodę publiczności.

Jest absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, gdzie kształciła się pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause.