Helen Kearns

Helen Kearns

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Irlandzka sopranistka Helen Kearns uważana jest przez krytyków za “wschodzącą gwiazdę” dzięki swoim “wyjątkowym interpretacjom, które są precyzyjnie zaprojektowane” (Belfast Telegraph), oraz za “sopran o pełnym brzmieniu, lecz niezwykłej subtelności” (Sunday Business post).

W 2009 roku Helen Kearns została wybrana jako reprezentantka Irlandii na konkurs BBC Cardiff Singer of the World.

W wieku dwudziestu czterech lat Helen Kearns zadebiutowała z Opéra de Rennes, Opéra de Nantes i Opéra d’Angers, śpiewając główną rolę kobiecą w operze Johna Caskena “Golem” dla francuskiego Premi?re. Od tamtej pory występowała w licznych salach koncertowych na całym świecie, takich jak National Concert Hall w Dublinie, Waterfront Hall w Belfaście, Filharmonia w Kolonii, Opéra de Szeged na Węgrzech, La Scala Teatro di Milan, Palais des Beaux Arts, Flagey Studio w Brukseli, Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro. Śpiewała też razem z Opéra d’Angers w Nantes,Théâtre des Bouffes du Nord w Paryżu, z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej i FilharmoniiKatowickiej, RTE National Symphony Orchestra, Orchestre de Bretagne, Ars Nova Ensemble.

Występowała w francuskim, austriackim i irlandzkim radiu, jak również we włoskiej, francuskiej, belgijskiej, brytyjskiej i brazylijskiej telewizji.

W sezonie 2008\2009 Helen została zaangażowana do zaśpiewania ról Janthe i Emmy z opery Heinricha Marschnersa “Der Vampyr” w Opéra de Rennes oraz Opéra de Szeged(Węgry) na festiwalu operowym Mezzo Television.

Niedawno José VAN DAM przyznał Helen stypendium i zaprosił ją do pracy w Studiu Operowym Teatru Narodowego La Monnaie oraz w Queen Elisabeth Royal College of Music w Brukseli.

Helen Kearns zdobyła pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na międzynarodowym konkursie młodych śpiewaków w Wiedniu oraz ‘Grand Prix spéciale du Jury’ na międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Marmande. W 2002 roku wygrała konkurs Belfast Classical Music Bursaries w Waterfront Hall w Belfaście, a w 2003 roku otrzymała stypendium od “Concertante Foundation” we Włoszech; była także pierwszą laureatką nagrody im. Loli Rodriguez-Arag?n.

Cieszy się ona także olbrzymim powodzeniem jako artystka koncertowa.

Urodzona w Dublinie, Helen Kearns rozpoczęła naukę muzyki w wieku siedmiu lat u Daniela McNulty a następnie kontynuowała ją pod kierunkiem Ann Mc Nulty. Gdy miała szesnaście lat, korporacja Chromaline France zamówiła u niej nagranie CD do swojej prywatnej kolekcji. Następnie pracowała z Deirdre Grier Delaney i ukończyła studia w 2003 roku w Royal Irish Academy of Music w Dublinie. Brała udział w kursach mistrzowskich u Montserrat CABALLE, Brigitte FASSBAENDER oraz Helmuta Deutscha. Obecnie studiuje pod kierunkiem Vioricy Cortez i Anety Pavalache.