Evgeni Bozhanov

Evgeni Bozhanov

Uczestnik XXXI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Bułgarski pianista, zdobywca II nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010) oraz IV nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010), a wcześniej (2008) zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrody (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Van Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii “chamber music” za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett.

Urodził się w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule für Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował u Georga Friedricha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. W licznych konkursach pianistycznych uczestniczył już od 1996 roku. Brał też udział w Ravinia Festival (Chicago), w Międzynarodowym Festiwalu “Chopin i jego Europa”, a także w Festiwalu Muzyki Kameralnej w Trieście.

Interpretacje Bozhanova wywołują entuzjastyczne reakcje publiczności i krytyków. Do faworytów publiczności należał także podczas ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, choć jury nie przyznało mu głównej nagrody. Podkreśla się niezwykłe umiejętności techniczne i wybitną muzyczna ekspresję pianisty. Porównuje się go do Lipattiego, Horowitza, Michelangellego; zalicza do generacji Friedmana.