Dorota Lachowicz

Dorota Lachowicz

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Mezzosopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiowała w klasie Grażyny Krajewskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Umiejętność wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, między innymi u Nelli Anfuso, Fedory Barbieri, Ch. Elsnera.

Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, w roli Jasia w operze “ Jaś i Małgosia ” E. Humperdincka.

Od 1993 r. jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie występuje w partiach dzieł operowych m.in. C. Monteverdiego, G. Rossiniego, W.A. Mozarta, P. Czajkowskiego, A. Campry i w wielu innych. Razem z zespołem Warszawskie Orkiestry Kameralnej występuje na scenach teatrów operowych Francji, Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Libanu.

W 1999 r. zadebiutowała w Teatrze Narodowym w Warszawie jako Jadwiga w “Strasznym Dworze” St. Moniuszki. Jako śpiewaczka oratoryjno-kantatowa, wykonuje utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności (m.in.partie altowe w dziełach J.S. Bacha, Haendla, Pergolesiego, Vivaldiego, Scarlattiego, Mozarta, Rossiniego, Szymanowskiego). Dysponuje również rozległym repertuarem pieśniarskim. Szczególną uwagą darzy twórczość kompozytorów polskich: Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Niewiadomskiego, Paderewskiego.Role operowe, koncerty oratoryjne, recitale przynoszą jej uznanie krytyki i publiczności.

Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Agnieszka Duczmal, Stefan Stuligrosz, Nello Santi, Michaił Jurowski, J,-C. Malgoire. Występowała z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Norddeutsche Philharmonie Rostock, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia” Amadeus”, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, z zespołami Il Tempo, Concerto Polacco, Concerto Avenna.

Jako solistka brała udział w festiwalach muzycznych, miedzy innymi: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozarta w Madrycie, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Al. Bustan Festiwal w Bejrucie, Wiener Musiksommer, Mecklenburg-Vorpommern w Rostoku, Letnich Koncertach Brandenburskich, Musica Religiosa w Hiszpanii, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie.