Danil Trifonov

Danil Trifonov

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Zdobywca III nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) oraz Nagrody Specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

Urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.

Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) - trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino - pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie - piąta nagroda (2008).

W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych. Po Konkursie Chopinowskim wystąpił już w Polsce w Filharmonii Poznańskiej, w Filharmonii Narodowej oraz zaprezentuje I koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Studiu koncertowym im. W. Lutosławskiego w dniu 20 grudnia 2010 roku. W czerwcu 2011 roku Daniil Trifonov wygrał bezapelacyjnie kolejne dwa ważne konkursy: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie oraz Konkurs im. P. Czajkowskiego w Moskwie.