Claire Huangci

Claire Huangci

Uczestnik XXXI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodzona w Rochester w Nowym Jorku dwudziestoletnia pianistka zadziwia wszystkich, którzy słuchają jej koncertów. Pochodząca z rodziny naukowców, jako prezent z okazji 6. urodzin otrzymała fortepian. Po oswojeniu się z instrumentem w wieku siedmiu lat zaczęła pobierać lekcje pod okiem profesjonalistów. Niedługo potem wystąpiła w wiadomościach FOX jako cudowne dziecko posiadające “umiejętności profesjonalnego pianisty”. Podczas studiów była nagradzana licznymi stypendiami oraz zwyciężyła w wielu konkursach, wliczając w to Grand Prix na Światowym Konkursie Pianistycznym w 1999 roku. Następstwem tego był występ na koncercie wraz z Word Festival Orchestra w Cincinnati Ohio oraz na koncercie zwycięzców w Karnegie Hall.

Kontynuując studia w Curtis Instytute of Music wygrała Philadelphia Orchestra Competition oraz wystąpiła wraz z Philadelphia Orchestra po batutą Wolfganga Sawallischa, jedną z kilkudziesięciu orkiestr, z którymi miała okazję wystąpić. W kwietniu 2006 roku otrzymała pierwszą nagrodę na 57. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Kościuszki w Nowym Jorku. Występowała z wieloma recitalami i koncertami w Stanach Zjednoczonych. W 206 roku zaprezentowała się japońskiej publiczności podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Hamamatsu, na którym otrzymała Dyplom Zasłużonych i zdobyła uznanie publiczności.

Sezon 2007 był kamieniem milowym w karierze Claire Huangci. Po raz pierwszy wystąpiła solowo: w Monachium (Herkulessaal), Frankfurcie, Lipsku (Gewandhaus) oraz w Paryżu (Salle Cortot). Zadebiutowała również z Chińską Orkiestrą Filharmoniczną. W kwietniu koncertowała w Szwajcarii oraz Niemczech wykonując II Koncert fortepianowy Prokofiewa wraz z Filharmonią Südwestdeutsche.

Obecnie kontynuuje swoja edukację w Niemczech w Hanower Hohschule für Musik w klasie prof. Arie Verdi i Karl-Heinz Kamerling. Sezon 2008-2009 przyniósł wiele występów solowych i koncertów na festiwalach w Europie, Afryce i Ameryce, m.in. w Vienna Konzerthaus, Mozartem Salzburg, Karnegie Hall, Kimmel Center, Festiwale w Aspen, Dusznikach-Zdroju, Kissinger Klakier Olympiade i Jokohama Music Festival. Po kolejnym znakomitym debiucie na Schwetzinger Festspiele w 2009 roku, wystąpiła w koncercie otwierającym Kissinger Sommer. Sezon 2009-2010 otworzyła wykonując Koncert fortepianowy a-moll Griega wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy pod batutą Vladimira Fedosseyeva. W dalszej części sezonu koncertowała w Europie, w Stanach Zjednoczonych oraz w Azji włączając w to tournée po Chinach wraz z Radio-Sinfonieorchester Stuttgart prowadzona przez Sir Rogera Norringtona, podczas którego wystapiła na otwarciu Expo 2010 w Szanghaju wykonując III Koncert fortepianowy Prokofiewa.

W październiku 2009 wygrała Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Darmstadt, a niespełna rok później w marcu 2010 roku otrzymała pierwsza nagrodę na Narodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Stanach Zjednoczonych za wybitną interpretację utworów Chopina.