Banu Sözüar

Banu Sözüar

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pianistka; urodziła się w Istambule. Po ukończeniu tam Konserwatorium Państwowego została przyjęta do Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie kontynuowała studia u profesorów Brunona Seidlhofera i Hansa Petermandla otrzymując dyplom jako pianistka koncertowa w klasie Aleksandra Jennera. Brała udział w kursach mistrzowskich u Alfreda Brenedela, Paula Badury-Skody i Jorga Demusa. Potem studiowała u profesora Leonida Brumberga.

Debiutowała koncertem Liszta w wieku 15 lat z Istambul Radio Symhony Orchestra rozpoczynając światową karierę. Składają się na nią koncerty i recitale w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Azji, Afryce, Australii i Ameryce Południowej. Odbyła rozległą trasę koncertową w Rosji, Azji i Ameryce Południowej grając różnorodne recitale i występując z orkiestrami z Nowosybirska, Singapuru i z Kuby.

Nagrywała dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. Australian Broadcasting Company (ORF), Telewizja Rosyjska, Singapore Radio and TV, RTBS of Belgium, TRT of Turkey, Radio Nacional - Buenos Aires, Australia ABC i niemieckie ZDF i NDR.

Po występie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Istambule, gdzie zagrała z Alexandrem Jennerem Koncert F. Poulenca na dwa fortepiany z Istambul Symphony Orchestra pod batutą Anatola Fistoulariego, została wybrana do programu “Cherchons des Noms” na Grand Auditorium de la Maison de la radio w Brukseli, gdzie zagrała drugi Koncert Chopina z Le Nouvel Orchestra Symphonique de la RTBF, która prowadził Yoav Talmi. Koncert był transmitowany na żywo w 12 krajach europejskich i w Kanadzie.

Banu Sözüar wystepowała na różnych międzynarodowych festiwalach muzycznych I nagrała kilka płyt zawierających dzieła Brahmsa, Liszta, Rachmaninowa I rzadko grywane utwory A.Liadowva, D.Milhauda I D.Szostakowicza, jak i kompozytorów współczesnych.