Arseni Mun

Uczestnik XXXVII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


W „Dallas magazine”, w recenzji pełnej uznania talentu młodziutkiego Arsenii Muna możemy przeczytać m.in., iż jego gra to „niezwykle szczery przekaz artystyczny, odznaczający się wyjątkowym odczuciem poezji w muzyce”.

Arseni Mun urodził się w 1999 roku i rozpoczął naukę gry na fortepianie w szóstym roku życia z prof. Eleną Zyabrevą. Obecnie studiuje w Konserwatorium w St. Petersburgu pod kierunkiem prof. Alexandra Sandlera.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in.: Horowitz Competition w Kijowie (I nagroda), Yamaha Music Competition w Rosji (zwycięzca konkursu), Piano e-competition w USA (III nagroda), Cliburn Junior Competition w USA (II nagroda), „Artur Rubinstein in memorium” w Bydgoszczy (I nagroda), St. Priest Competition we Francji (I nagroda).

Swój koncertowy debiut miał w roku 2009 w Wielkiej Sali Filharmonii w St. Petersburgu ze State Academic Symphony Orchestra. Z kolei jego debiut recitalowy odbył się w Mozart Hause w Wiedniu w roku 2012.

Arseni Mun został laureatem Maestro Temirkanov’s Prize. Współpracuje z Fundacją im. Rostropovicha, gdzie został uhonorowany specjalną nagrodą im. Światosława Richtera.

Koncertuje w znaczących ośrodkach muzycznych, m.in. w salach koncertowych St. Petersburga, na festiwalach Larisa Gergieva Festival, Musical Olympus Festival, Mariinsky International Piano Festival. W latach 2016 i 2017 brał udział w letniej Verbier Academy otrzymując specjalną nagrodę dla najlepszego pianisty. Grał z wieloma znanymi orkiestrami jak Minnesota Symphony Orchestra, Tchaikovsky Orchestra, Fort Worth Symphony Orchestra, Mariinsky Orchestra , North Symphony Orchestra, St. Petersburg State Academic Philharmonic Orchestra i inne, którymi dyrygowali Mei-Ann Chen, Fabio Mastrangelo, Zaurbek Gugkaev, Stanislav Kochanovsky, Alexander Titov, Alexander Skulsky, Dmitry Liss, Mark Russell Smith, Ian Hobson. Obecne jego plany koncertowe przewidują występy w wielu salach koncertowych na kilku kontynentach.

Recital Arsenii Muna na 37. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” jest Nagrodą Specjalną w formie debiutu przyznaną przez Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim dla zdobywcy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2017 roku.