Anna & Ines Walachowski

Anna & Ines Walachowski

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Ania i Ines pochodzą z Wrocławia. Kształcenie muzyczne zaczęły w wieku sześciu i czterech lat, kontynuując je w liceum muzycznym. Są absolwentkami Wyższej Szkoły Muzycznej w Hanowerze i Mozarteum w Salzburgu. Wielki wpływ na ich muzyczny rozwój miała praca pod kierunkiem prof. Karla-Heinza Kämmerlinga, prof. Alfonsa Kontarsky’ego i prof. Josefa Antona Scherrera. I właśnie profesor Kontarsky, który ze swoim bratem Aloysem Kontarsky’m tworzyli słynny w świecie duet fortepianowy, określa duet sióstr Walachowskich jako “doskonale zgrany duet o wysokiej technice i precyzyjnym uderzeniu. Obie siostry są silnymi osobowościami, o ogromnej woli i sile przebicia. Dlatego nie dziwią sukcesy na wielu scenach koncertowych”. Tyle prof. Kontarsky, który sam z duetem sióstr Walachowskich wystąpił w koncercie Mozarta na trzy fortepiany F-dur KV242. Ten duet fortepianowy uznawany jest obecnie za jeden z najlepszych w Europie i na świecie.

Ania i Ines jako duet zadebiutowały w roku 1996. Zdobyły liczne nagrody na konkursach w Niemczech i Włoszech. Występują w znanych ośrodkach muzycznych w Niemczech jak Monachium (np. Prinzregententheater), Berlin (np.Berliner Philharmonie), Lipsk (Gewandhaus), Hamburg i Kolonia. Były gośćmi festiwali muzycznych w Stuttgarcie (Europäisches Musikfest Stuttgart), w Passau (Europäische Wochen Passau), w Meklenburgii (Festspiele MV),w Rheingau, w Szlezwiku - Holsztynie i Dreźnie (Dresdner Musikfestspiele).

Są gośćmi wielu stacji telewizyjnych; m. in. ARD, NDR, WDR, SWR, ORF, MDR, SFB, B1, DW, jak również radiowych. Radiowe nagranie z berlińskiej filharmonii (Deuschland Radio Berlin) i z sali koncertowej Radia Bremen zostało odtworzone przez 27 stacji radiowych, w tym Radio Moskwa, National Public Radio Washington i BBC London. Telewizja WDR dla kanału ARTE nakręciła film o duecie Walachowski pod tytulem “Klavier-Doppel”, który został wyemitowany w lecie 2004 roku.

Nagrania płytowe sióstr Anna i Ines Walachowski obejmuje obecnie siedem CD i obejmują dzieła Saint-Saensa, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Poulenca, Mozarta, Chopina, Czajkowskiego, Brahmsa, Rachmaninowa, Ravela i Gershwina. Najnowsze nagrania koncertów fortepianowych Mozarta z orkiestrą symfoniczną z Akwizgranu pod batuta Marcusa Boscha ukazały się w 2006 roku.

Duet sióstr Walachowskich - na zaproszenie Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - wystąpił z rewelacyjnym recitalem “Na cztery ręce” (w programie Mozart , Brahms, Moniuszko, Czajkowski) w czerwcu 2007 roku w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.