Adam Mikołaj Goździewski

Adam Mikołaj Goździewski

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się 5 grudnia 1996 r. w Łodzi. Pierwszych lekcji fortepianu udzielała mu Anna Grzegorkiewicz-Ciesielska. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Jest laureatem czołowych nagród prestiżowych, międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, w Rosji (Tomsk, I nagroda, nagroda specjalna, 2013), na Ukrainie, we Włoszech (Barletta, Grand Prix i Złoty medal, 2011), w Słowenii (Radovljica, III nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurka, 2014), w Estonii (Narva, Grand Prix, EMCY Prize, 2 nagrody specjalne, 2014), w Macedonii (Ohrid, Grand Prix i Złoty Medal, 2014).

Jako solista i kameralista koncertował w Polsce m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Filharmonii Łódzkiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i jego Europa”, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Dusznikach Zdroju, a także w Niemczech (Dusseldorf, Krefeld, Wessel), Rosji, Macedonii (Cerkiew św. Zofii w Ohrydzie), Szwajcarii, Norwegii (Unge Talenter Festival, Drobak), Austrii (Chopin Festival in der Kartause Gaminig), Estonii (Filharmonia Tallińska), we Francji (32e Chopin Festival a Paris), a także w Japonii (Yumehieo Hall w Hammamatsu, Bunka Hall, Ongakudo Hall w Gifu) oraz w USA.

Wykonał 18 recitali chopinowskich na wystawie światowej EXPO2015 w Mediolanie. Rejestracje jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Estońską Kompanię Radia i Telewizji oraz Radio France Musique. Nagrania spotkały się z uznaniem krytyków na całym świecie. Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. Lilianny Stawarz) oraz na fortepianach z epoki.

Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.