Abdel-Rahman El Bacha

Abdel-Rahman El Bacha

Uczestnik XXVII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


W czerwcu 1978 roku Abdel-Rahman El Bacha wygrał jednogłośnie Międzynarodowy Konkurs im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Otrzymał również Nagrodę Publiczności. Miał wówczas 19 lat. Urodził się w stolicy Libanu - Bejrucie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Edukację muzyczną rozpoczął w 1967 roku u Zvarta Sarkissiana, ucznia Margueritte Long I Jacquesa Fevrier. W wieku 10 lat dał swój pierwszy publiczny koncert z orkiestrą. W 1973 roku Claudio Arrau przepowiedział mu wielką karierę i zaproponował stypendium na naukę gry na fortepianie we Francji, ZSRR i Wielkiej Brytanii. Pianista wybrał propozycję francuską i rozpoczął naukę w Paryskim Konserwatorium u Pierre Sancana. Ukończył z pierwszymi lokatami 4 wydzialy - fortepianu, muzyki kameralnej, harmonii i kontrapunktu.

Konkurs Królowej Elżbiety wywidnował go na międzynarodowe sceny muzyczne, ale artysta skoncentrował sie na dalszych studiach i poszerzaniu swojego repertuaru. Prasa zaczęła porównywać go do największych pianistów podkreślając jego wyjątkowe zdolności i siłę emocjonalną. Jego szlaki koncertowe wiodą p[rzez całą Europę od Mozarteum w Salzburgu po paryski Theatre Champs-Elysees, od Berlińskiej Filharmonii po amsterdamski Concertgebouw. Abdel-Rachman El Bacha koncertuje po Europie, Rosji, Bliskim Wschodzie, Japonii, USA oraz obu Amerykach. Jego szeroki repertuar obejmuje 60 koncertów, w tym głównie Bacha, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina, Schumanna, Rachmaninowa, Ravela i Prokofiewa. Występował pod batutami najznakomitszych dyrygentów i z największymi orkiestrami jak m.in. z berlińskimi filharmonikami, królewskimi filharmonikami w Londynie, Orchestre de Paris, NHK z Tokio, Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej aby wymienić tylko te najważniejsze.

W 1983 roku nagrał dla wytwórni Forlane “Wczesne Utwory” Sergiusza Prokofiewa, które otrzymały Grand Prix Akademii Charles Cros, a nagrodę wręczała mu wdowa po kompozytorze. Dla tej samej wytwórni wydał płyty z trzema koncertami Bacha, dwoma koncertami Ravela oraz z utworami Schumanna, Ravela i Schuberta. Jego nagranie wszystkich sonat fortepianowych Beethovena prasa okrzyknęła “wielkim wydarzeniem”. Za “Pieśni Chopina” z Ewą Podleś otrzymał Nagrodę Gerarlda Moore’a oraz dla najlepszego akompaniatora nagrodę “Academie du Disque Lyrique”. Pianista nagrał również wszystkie utwory solowe Chopina na 12 płytach w kolejności chronologicznej.

W marcu 2002 roku odniósł kolejny spektakularny sukces wykonując z pamięci wszystkie utwory solowe Chopina podczas 16 recitali w ciągu 6 kolejnych dni. Powtórzył ten wyczyn również podczas La Roque d’Antheron Festival, w Avignonie oraz na portugalskim festiwalu w Sintra. Wydając 2 kolejne płyty ze wszystkimi utworami koncertowymi Chopina z Orkiestrą z Bretanii pod dyrekcją Stefana Sanderlinga, artysta wpisał się do grona czołowych na świecie popularyzatorów tego największego polskiego kompozytora.

Abdel Rachman El Bacha ma podwójne libańsko-francuskie obywatelstwo. Mieszka pod Paryżem. Również komponuje. 22 marca 2002 roku Orkiestra Regionalna Lazurowego Wybrzeża z Cannes wykonala jego 2 preludia mistyczne. Pianista jest kawalerem orderu “Arts et des Lettres” nadanym mu przez Ministra Kultury Francji w 1998 roku oraz Medalu Orderu Zasługi “1” nadanym mu przez prezydenta Libanu za zasługi dla kraju rodzinnego.